"זה פצע דוקטור? חצ'קון? פטריה? מה זה יכול להיות?.."

פעמים רבות בעלים של כלבים וחתולים מוטרדים מהופעת לקויות עור שצצות לעיתים אף בן לילה. הבעלים מוטרדים מכך ופונים בדאגה לווטרינר או לפורומים ברשתות החברתיות  בבקשה לייעוץ מהיר. מגוון הלקויות שיכולות להופיע הוא רחב ביותר. הלקות העורית יכולה להיות כפוסטולה בעלות מראה הדומה לחצ'קון, קרחת, קשקשים, גלדים, כיב, מסה עורית, לקויות שטוחות או מעובות ועוד צורות רבות. הלקויות יכולות להיות מגרדות או שלא, נרחבות או מקומיות, מפרישות ולחות או יבשות לגמרי.

יהיה זה קשה להרחיב אפילו בקצרה על כל אחת מהלקויות אבל אנסה קצת להסביר אין להתייחס להופעתן. לקויות עור יכולות להופיע מסיבות רבות ושונות כגון אלרגיות, טפילים, פטריות, זיהום חיידקי, שמרים, מחלות אוטואימוניות ומחלות רבות נוספות, ולכן אין טעם לנחש על סמך תמונות מה הסיבה להופעתם. הטיפולים לכל לקות יהיו שונים בהתאם לגורם, ואין טיפול אחד שטוב לכולן.

כשמגיעים לאבחן בעל חיים עם לקויות עוריות יש לבצע בדיקה הדרמטולוגית מקיפה הכוללת לרב בדיקות מיקרוסקופיות ספציפיות ללקויות, כגון משטחי מגע, דגימת מסות עם מחט, מגרדים לחיפוש טפילים, התבוננות על מבנה השערה תחת מיקרוסקופ (טריכוגראם), תרביות לפטריות וחיידקים ולעיתים אף ביופסיות עוריות. השילוב של לקיחת היסטוריה מדוקדקת של החיה, יחד עם הבדיקה הדרמטולוגית המורחבת מאפשרת לשלול מחלות רבות ולהגיע לאבחנה המדויקת ככל האפשר ולהציע טיפול מתאים ויעיל.

אז בפעם הבאה שלכלב שלכם או לחתול מופיעים לקויות עוריות, הגיעו לבדיקה דרמטולוגית מקיפה והסירו חשש מלבכם. לשאלות ומידע נוסף כתבו לנו.

לקריאה נוספת על הבדיקה הדרמטולוגית.