אלרגיות

אלרגיות בכלבים ובחתולים עלולים לגרום לאחד או יותר מהסימנים הבאים: גרוד, אדמומיות בעור, דלקות אוזניים ולקויות עוריות שונות. סימנים אלו עשויים לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים של בעל החיים והבעלים המודאגים. אלרגיה הינה תכונה גנטית מורשת, והסימנים הקליניים מופיעים לרב, אך לא בהכרח, בשנים הראשונות לחיים. כאמור, הנטייה לאלרגיה אמנם גנטית אך התפתחות הסימנים בפועל תלויה גם בגורמי סביבה שונים.

מה הגורמים לאלרגיה?

גורמי האלרגיה הנפוצים בכלבים וחתולים הם:

1. פרעושים

2. מזון

3. אלרגיה אטופית (אלרגיה לגורמי סביבה,אבקנים, אבק, וכד). 

הרבה מן המקרים בעל חיים אחד יהיה אלרגי לכמה גורמים במקביל. בחשיפה לגורמים אלו מתחילה פעילות יתר לא מידתית ולא רצויה של מערכת החיסון אשר גורמת לסימנים הקליניים של בעל החיים ונשארת באופן זמני גם לאחר הטיפול בגורם.

אז מה עושים?

בעלי חיים שסובלים מאלרגיה נוטים לזיהומים עוריים אשר עלולים להחמיר את הגירוד ואת שאר הסימנים הקליניים. טיפול נכון באלרגיה כולל אבחון של גורמי אלרגיה וטיפול בו זאת בנוסף לטיפול בסימנים הקליניים ובזיהום המשני.

יש לציין כי הביטוי הקליני של אלרגיה שונה בעל חיים אחד לאחר, והתמודדות עם בעל חיים אלרגי עשיה להיות לא פשוטה. מניסיוננו, בטיפול באלפי כלבים וחתולים אלרגיים, ניתן לחיות עם האלרגיה תוך שיפור משמעותי של הסימנים הקליניים, המפתח להצלחה הוא הידע המוענק לבעלים, הבנת כל אפשרויות הטיפול, ולא פחות חשוב מעקבים אחר תוצאות הטיפול. לכל בעל חיים דרוש "תמהיל טיפולי" שונה וחשוב להגיע לתמהיל המינימאלי ביותר אשר מוביל לאיכות חיים טובה יותר מבחינת בעל החיים.